W Gdańsku trwają rozmowy samorządowców o współpracy przy budowie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów

12 lutego 2016 r. w Gdańsku po raz kolejny spotkali się przedstawiciele kilkudziesięciu gmin i instytucji z województwa pomorskiego, żeby rozmawiać o współpracy przy realizacji jednego z najważniejszych projektów dla regionu Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów.

Zainteresowane współpraca gminy muszą zadeklarować, ile będą dostarczać do spalarni tzw. frakcji energetycznej wydzielonej z odpadów komunalnych. Aktualnie przewiduje się iż w spalarni do produkcji ciepła i energii wykorzystywanych będzie rocznie ok 160 tys. ton odpadów, pochodzących z około 50 gmin.

Od 1 stycznia 2016r. obowiązują. przepisy, które zabraniają deponowania na składowisku odpadów energetycznych (o cieple spalania powyżej 6 MJ/ kg). W związku z tym gminy muszą znaleźć inny sposób ich zagospodarowywania . W województwie pomorskim mają dwie możliwości.- oddawać odpady np. do jednej z istniejących cementowni, gdzie – za stosowną opłatą – będą utylizowane w tzw. procesie współspalania z paliwem kopalnym lub wziąć udział w projekcie budowy ZTPO i utylizowanie odpadów po stałej cenie (korygowanej jedynie o wskaźniki inflacyjne) przez kilkadziesiąt lat.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku-Szadółkach ma zostać uruchomiony w 2020 r.

rozmowy samorządowców Gdańsk

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *