Aktualności

System depozytowy w Szkocji

Jak donosi portal www.teraz-srodowisko.pl Szkocja szykuje się do wprowadzenia systemu depozytowego obejmującego opakowania na napoje – puszki i butelki szklane i plastikowe. System depozytowy nałoży na klientów kaucję, która będzie zwracana w momencie zwrotu opakowania. System ma pomóc w zmniejszeniu ilości odpadów w środowisku wodnym i lądowym. Podobny system od dziesięciu lat funkcjonuje w takich krajach, jak Niemcy, Dania i Szwecja, które zdołały dzięki temu zwiększyć poziom recyklingu opakowań na napoje do ponad 90 proc. Zlecone zostały badania, które pomogą m.in. w ustaleniu wysokości opłaty depozytowej.

Opakowania aktywne

Tradycyjne opakowania powinny być obojętne względem żywności znajdującej się w środku. Świat jednak idzie do przodu, a wraz z nim innowacyjność i technologia. Powstają więc opakowania aktywne, które mogą wchodzić w interakcje z zawartością opakowania. Opakowania te potrafią kontrolować warunki wewnętrzne np. wydzielać substancje o korzystnym wpływie na produkt lub wchłaniać te które będą źle oddziaływać na produkt. Przykładowo opakowania takie mogą pochłaniać nieprzyjemne zapachy lub zabezpieczać produkty przed zepsuciem.

Substancje stosowane w opakowaniach aktywnych wymieniane przez portal http://bonavita.pl to np.:

– kwasy organiczne (propionowy, mlekowy, benzoesowy, cytrynowy, octowy), które hamują rozwój bakterii i grzybów,

– lizozym – białko wywołujące rozpad ścian komórkowych bakterii Gram+

– bakteriocyny – nazywane naturalnymi konserwantami, substancje produkowane przez bakterie przeciwko innym ich gatunkom.

Butelka nadal popularna

Styl retro jest bardzo powszechny wśród ludzi w każdej grupie wiekowej, przez co firmy prześcigają się z coraz to oryginalniejszymi pomysłami. Jedną z takich firm jest Rocker Spirits, z siedzibą w Littleton w stanie Kolorado, inspirację zaleźli w zabytkowej puszce oleju z lat 30. XX w. Będzie to okrągła, szklana butelka, z wyważonym dnem, spłaszczona po bokach, z charakterystycznie odchyloną szyjką oraz wypukłością przy dnie. Ten kształt pozwala na kołysanie butelką w tył i w przód, dzięki czemu znacznie ułatwia nalewanie. Butelka ma być wyprodukowana z krzemionki uwydatnia wysoką jakość i oryginalny charakter kojarzony z marką.

Opakowania convenience

Ludzie bardzo szybko przyzwyczajają się do wygody i bardzo trudno z niej zrezygnować. To samo tyczy się opakowań na żywność, dlatego też ludzie coraz częściej sięga się po opakowania convenience. ,,Convenience” w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „wygoda” i to właśnie podstawowa cecha opakowania tak nazwanego.Szczególnie używane są one w segmencie gastronomii min. : kawy na wynos, lunch boxy itp. Co je wyróżnia? Otuż znacznie ułatwiają przygotowanie posiłków, np. poprzez możliwość wkładania ich do mikrofalówki, bez konieczności przekładania na talerz. Plusem takich opakowań jest też dbanie o ekologię, zazwyczaj na każdym z takich opakowań widnieje instrukcja w jaki sposób można je zutylizować.

www.targiopakowan.pl

WindowCan

To wykonane ze sztywnej tektury opakowanie wyprodukowane z użyciem nowoczesnych technologii. Można je dekorować etykietami z papieru. Swoim wzornictwem oraz wyglądem przypomina standardowe puszki. Tym, co czyni to opakowanie wyjątkowym, jest przezroczyste okienko, które zapewnia konsumentowi łatwy ogląd produktu i dostarcza dodatkowy impuls zakupowy. Opakowanie jest ładne, estetyczne i praktyczne, ale czy dobre dla środowiska naturalnego? Opakowania wielomateriałowe bywają stosunkowo ciężkie do przetworzenia.

Konferencja bezpieczne opakowania żywności

Jest ona organizowana przez Polską Izbę Opakowań w dniu 26 września 2017 r. w ramach targów żywności POLAGRA FOOD, POLAGRA TECH oraz Targów Opakowań Żywności PAKFOOD. W programie prelekcje na temat trwałości żywności,  bezpieczeństwa opakowań z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, roli opakowań aktywnych i inteligentnych i inne. Termin przesyłania zgłoszeń mija 15 lipca.