Aktualności

Kaucja za opakowania po napojach?

Standardowo kaucja na butelki na piwie wynosi 35 groszy. Jak donosi portal http://superbiz.se.pl/ być może jednak kaucją zostaną objęte również inne opakowania po napojach, również tych bezalkoholowych. Pomysł Ministerstwa Środowiska dotyczy nie tylko butelek (szklanych czy plastikowych), ale również puszek czy słoików. Podobnie jak w Niemczech w sklepach miałyby stanąć automaty do których można by wrzucić puste opakowanie, a one wydawałyby nam pieniądze z kaucji. Niewątpliwie pomoże to chronić środowisko naturalne, spowoduje jednak również wzrost cen produktów.

Zapłacimy więcej za odbiór popiołu

Jak donosi portal http://superbiz.se.pl/ Ministerstwo Środowiska wprowadziło zmiany, dotyczące odbioru z gospodarstw domowych odpadów w postaci popiołów. Na skutek opalania domów węglem każdego roku w Polsce wytwarzane jest około 2,5 mln ton odpadów, ponieważ szacuje się, że około 3 mln Polaków ogrzewa domy piecami węglowymi.

Zmiany dotyczące klasyfikacji popiołów spowoduje wysokie podwyżki cen za ich utylizację. Do tej pory za likwidację jednej tony popiołu gminy płaciły 60 zł. W przyszłym roku będzie to już 170 zł, zaś w 2020 r. – nawet 270 zł, tj. blisko pięć razy więcej niż obecnie. Za zmianę prawdopodobnie zapłacą użytkownicy pieców węglowych.

Produkujemy coraz więcej odpadów

Jak podaje portal http://tvn24bis.pl według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2016 r w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła ilość zebranych odpadów komunalnych. Wartość ta w 2016r. wyniosła 303 kg, a więc o 20 kg więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej odpadów zebrano w województwach: 361 kg, zachodniopomorskiego i śląskiego – po 355 kg oraz lubuskiego – 346 kg. Najmniej natomiast odpadów wytworzyli mieszkańcy województwa: świętokrzyskiego – 184 kg, lubelskiego – 196 kg i podkarpackiego – 210 kg. Według danych GUS w 2016 roku odnotowano wzrost udziału odpadów zebranych selektywnie w ogólnej ilości zebranych odpadów komunalnych z 23,4 proc. do 25,2 proc.

Ekologiczne śmieciarki

Jak donosi portal http://www.se.pl/ warszawskie MPO dba o środowisko i użytkuje samochody, które są dla niego przyjazne. W 2014 wprowadzono do użytku samochody napędzane sprężonym gazem ziemnym. Nie emitują one cząstek stałych i w związku z tym spełniają najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin. Sprzyja to walce ze smogiem, który stanowi poważny problem w naszym kraju zwłaszcza w zimowych miesiącach.

Czysta energia z odpadów

Jak donosi portal http://www.se.pl/ pozyskiwaniu takiej energii sprzyja rozbudowa istniejącego od 2001 r. Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na warszawskim Targówku. Inwestycja ta dopełni miejski system zagospodarowania odpadów. Gotowa do użytku ma być w 2020 r. Pomoże ona zwłaszcza w zagospodarowaniu odpadów zmieszanych. Do tej pory odpady te kierowane były w większości na składowiska. Rozbudowa pozwoli na przekształcenie ok. 305 tys. ton odpadów zmieszanych rocznie i 30 tys. ton odpadów z selektywnej zbiórki. Specjalne rozwiązania mają zapobiegać przedostawaniu się do otoczenia uciążliwych zapachów. Obiekt posiadać będzie zielone dachy wspomagające retencję wód opadowych oraz elewację wspomagającą energooszczędność budynków.

System depozytowy w Szkocji

Jak donosi portal www.teraz-srodowisko.pl Szkocja szykuje się do wprowadzenia systemu depozytowego obejmującego opakowania na napoje – puszki i butelki szklane i plastikowe. System depozytowy nałoży na klientów kaucję, która będzie zwracana w momencie zwrotu opakowania. System ma pomóc w zmniejszeniu ilości odpadów w środowisku wodnym i lądowym. Podobny system od dziesięciu lat funkcjonuje w takich krajach, jak Niemcy, Dania i Szwecja, które zdołały dzięki temu zwiększyć poziom recyklingu opakowań na napoje do ponad 90 proc. Zlecone zostały badania, które pomogą m.in. w ustaleniu wysokości opłaty depozytowej.